Do czego może prowadzić nieleczona osteoporoza?

klawiatura i wyniki badań na białym stole
Osteoporoza to podstępna choroba. Przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, nie dając żadnych dolegliwości bólowych. To właśnie z tego powodu osteoporoza w wielu przypadkach diagnozowana jest późno, w zaawansowanej fazie. Pojawiają się wówczas objawy, których nie sposób przeoczyć, oraz silne dolegliwości bólowe, trudne do uśmierzenia. Dowiedz się, do czego może prowadzić nieleczona osteoporoza, jak jej zapobiegać i jakie badania profilaktyczne wykonać, mimo że nie odczuwamy żadnego dyskomfortu wskazującego na rozwój tej choroby.

Osteoporoza – co to za choroba i jakie są jej przyczyny?

  • Osteoporoza to obecnie druga pod względem kolejności najgroźniejsza w skutkach choroba cywilizacyjna świata. Organizacja Zdrowia alarmuje, że późne wykrywanie osteoporozy prowadzić może do nieodwracalnych zmian, które zagrażają nie tylko komfortowi życia, ale także samemu życiu – nieleczona lub zbyt późno leczona osteoporoza może prowadzić do śmierci.
  • Osteoporoza to metaboliczna choroba kości polegająca na zmniejszaniu się masy kostnej i upośledzeniu odbudowy kości. Prowadzi to do ich zwiększonej podatności na złamania, odkształcenia i uszkodzenia. Osteoporoza największe spustoszenie czyni w kościach kręgosłupa, żebrach i kościach szkieletowych, prowadzi też do problemów stomatologicznych, w tym zmian w kościach żuchwy.
  • Bezpośrednią przyczyną i jednocześnie skutkiem osteoporozy jest odwapnienie kości. Wapń jest podstawowym składnikiem, z którego zbudowane są kości i zęby, potrzebny jest też do procesów życiowych przebiegających w organizmie. Kiedy zaczyna go brakować, pobierany jest właśnie z zębów i kości, których masa (gęstość) zmniejsza się i stają się one kruche, podatne na urazy i uszkodzenia.
  • Bezpośrednia przyczyna osteoporozy to niedobory wapnia i witaminy D potrzebnej do jego właściwego wchłaniania. Niedobory wapnia i witaminy D mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, ubogą w te składniki. Mogą także wystąpić w okresie dojrzewania, podczas ciąży i laktacji, gdy zapotrzebowanie organizmu na te składniki odżywcze rośnie. Niedobory wapnia mogą być też spowodowane zmianami hormonalnymi, np. w czasie menopauzy oraz problemami metabolicznymi upośledzającymi wchłanianie tego pierwiastka, np. u osób starszych, i w konsekwencji przyjmowania niektórych leków.

Do czego prowadzi nieleczona osteoporoza?

Osteoporoza początkowo nie daje żadnych objawów. Rozwija się cicho i podstępnie, stopniowo degradując kości i zmniejszając ich gęstość.

Zaawansowana osteoporoza daje o sobie znać częstymi, także samoistnymi złamaniami kości oraz trudnymi do uśmierzenia bólami, najczęściej pleców i okolic klatki piersiowej.

Nieleczona osteoporoza prowadzi do poważnych powikłań stomatologicznych, w tym zmian w kościach żuchwy, które utrudniają leczenie protetyczne. Często pierwszym lekarzem, który podejrzewa u pacjenta osteoporozę i kieruje go na badania, jest właśnie stomatolog.

Najgroźniejsze konsekwencje nieleczonej osteoporozy to jednak kompresyjne złamania kręgów kręgosłupa i złamania szyjki kości udowej. Do złamań kręgosłupa może dojść samoistnie, pod wpływem nacisku kręgów na sąsiadujące z nimi, odwapnione kręgi. Powoduje to ograniczenie możliwości poruszania się, a także nieodwracalne zmiany sylwetki (skrzywienie osi kręgosłupa).

Osteoporytyczne złamania szyjki kości udowej leczy się operacyjnie, co powoduje konieczność długotrwałego unieruchomienia i w konsekwencji – dalszy rozwój osteoporozy (brak ruchu i obciążenia kości dodatkowo zmniejsza ich gęstość).

Jak zdiagnozować osteoporozę, zanim pojawią się poważne objawy?

Po 50. roku życia zaleca się wykonać profilaktycznie badanie densytometryczne, które obrazuje gęstość kości. To najskuteczniejsza metoda rozpoznania osteoporozy we wczesnym stadium. Badanie densytometryczne przeprowadza się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub szyjce kości udowej i jest ono całkowicie bezbolesne. Densytometria pozwala też sprawdzić skuteczność leczenia osteoporozy.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Dobrą metodą zapobiegania osteoporozie jest odpowiednia dieta, bogata w wapń i witaminę D, a także regularny wysiłek fizyczny (ruch i obciążenie kości zwiększa ich gęstość), najlepiej na świeżym powietrzu – promienie słońca aktywują syntezę witaminy D w skórze.

Bibliografia:

  1. R. Lorenc, P. Głuszko et al., Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie w Polsce. Aktualizacja 2017, Endokrynologia Polska Tom/Volume 68, 2017; Suplement A
  2. E. Sewerynek, M. Stuss, Obowiązujące wskazania do prewencji i leczenia osteoporozy pomenopauzalnej — choroby miliona złamań , Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 2, s. 45–55
  3. Diagnostyka i leczenie osteoporozy. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015. Forum Reumatologiczne 2015, tom 1, nr 1, s. 12–24
teva-logo

CLP-PL-00051-03-2021

Warunki korzystania z serwisu
Polityka prywatności
Monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii
Zgłoś działanie niepożądane leku Teva
back top button