Czy osteoporoza boli?

klawiatura i wyniki badań na białym stole

Na pytanie o to, czy osteoporoza boli, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można na nie odpowiedzieć: i tak, i nie. Wszystko zależy od etapu, na którym jest ta choroba. We wczesnym stadium osteoporoza nie sprawia dolegliwości bólowych i jeśli nie zostanie wykryta w badaniu profilaktycznym lub przez przypadek, pacjent nawet nie wie, że osteoporoza rozwija się w jego organizmie i podstępnie niszczy kości. Natomiast w późniejszych fazach choroby osteoporoza boli, i to bardzo. Bóle osteoporotyczne są trudne do uśmierzenia i mogą trwać przez długi czas. Dowiedz się, na czym polega osteoporoza, jak jej przeciwdziałać i jakie są konsekwencje tej choroby, jeśli nie jest leczona.

Osteoporoza – na czym polega ta choroba?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości. Polega na stopniowym odwapnieniu kości i zmniejszeniu ich masy oraz gęstości, co prowadzi do złamań przy lekkich urazach oraz złamań samoistnych. W badaniach obrazowych widać wyraźną różnicę ilościową między kością zdrową a tą zmienioną osteoporotycznie. Problem polega na tym, że badania te przeprowadzane są zazwyczaj w późnej fazie choroby, gdy dochodzi do złamań i gdy pojawiają się poważne dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, klatki piersiowej i układu szkieletowego.

  • Przyczyną osteoporozy są niedobory wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości. W sytuacji, gdy organizmowi brakuje wapnia, pobiera ten pierwiastek z kości i zębów, prowadząc do ich odwapnienia i rozrzedzenia struktury kostnej.
  • Powodem niedoborów wapnia jest zazwyczaj nieodpowiednia dieta, uboga w sole wapnia, szczególnie w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu oraz w czasie ciąży i karmienia piersią. Przyczyną osteoporozy może być też upośledzenie wchłaniania wapnia, co może mieć związek z podeszłym wiekiem, menopauzą u kobiet (zachodzą wówczas zmiany hormonalne niekorzystne dla wchłaniania wapnia i kondycji kości) oraz przyjmowaniem niektórych leków.

Dlaczego osteoporoza we wczesnym stadium nie boli?

Osteoporoza nazywana jest podstępnym złodziejem kości, ponieważ w początkowej fazie nie sprawia dolegliwości bólowych. Wapń jest stopniowo „zabierany” z kości, które stają się coraz bardziej kruche, ale dopóki nie dochodzi do złamań, osteoporoza nie boli, ponieważ kości nie są unerwione.

To poważny problem – osteoporozę diagnozuje się w wielu przypadkach zbyt późno właśnie dlatego, że pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości. Szacuje się też, że około 60 procent osteoporotycznych złamań kręgosłupa nie daje dolegliwości bólowych[i].

Z tego względu zaleca się kobietom po 45. roku życia i mężczyznom po 60. roku życia wykonywanie badań profilaktycznych polegających na określeniu masy kostnej i stanu kości. Badanie to nosi nazwę densytometrii i pozwala wykryć osteoporozę, zanim zacznie sprawiać poważne problemy.

Bóle osteopatyczne w późnej fazie osteoporozy – jak sobie z nimi radzić?

  • W późniejszym stadium rozwoju choroby osteoporoza niestety boli, i to bardzo. Pojawiają się m.in. samoistne złamania kręgów kręgosłupa i żeber, zmienia się oś kręgosłupa i cała sylwetka, co daje dolegliwości bólowe ze strony mięśni szkieletowych, kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym oraz bóle w nadbrzuszu i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Złamania osteoporotyczne dotyczą także często kości szyjki udowych i nadgarstków. Nawet niewielki uraz czy nacisk może spowodować pęknięcie. To bardzo bolesne złamania i trudno się je leczy. Pamiętajmy, że każde unieruchomienie prowadzi do pogłębiania się utraty masy kostnej, czyli postępu zmian osteoporotycznych.

Jak diagnozuje się osteoporozę?

Osteoporozę można zdiagnozować na podstawie wspomnianego już badania densytometrycznego, a także w badaniu radiologicznym i na podstawie zwykłej morfologii krwi. Warto wykonywać te badania regularnie, zwłaszcza po 45. roku życia (panie) lub 60. roku życia (panowie).

Profilaktyka osteoporozy

Najlepsza profilaktyka osteoporozy to właściwa dieta bogata w sole wapnia, magnezu i fosforu oraz korzystną dla kości witaminę D. Zaleca się także regularny wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Ćwiczenia fizyczne i ruch zwiększają gęstość kości, a promienie słoneczne to dodatkowa dawka naturalnej witaminy D, która jest syntetyzowana pod ich wpływem.

Bibliografia:

  1. A. Dobosz, A. Smektała, Osteoporoza – patofizjologia, objawy, profilaktyka i leczenie, Farmacja Polska, Tom 76 · nr 6 · 2020, s. 344-352
  2. W. Pluskiewicz, Osteoporoza – choroba współczesnej cywilizacji, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  3. Agnieszka Rajska-Neumann, Osteoporoza – definicja, epidemiologia, rozpoznawanie, leczenie i profilaktyka, Farmacja Współczesna 2008; 1, s. 47-53

teva-logo

CLP-PL-00051-03-2021

Warunki korzystania z serwisu
Polityka prywatności
Monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii
Zgłoś działanie niepożądane leku Teva
back top button